Szczecin - miasto wielkich możliwości

Największym miastem w województwie zachodniopomorskim jest leżący nad Odrą Szczecin. Do jego intensywnego rozwoju przyczyniła się bliskość Morza Bałtyckiego, rzeka Odra oraz Zalew Szczeciński. W mieście znaleźć można nie tylko port morski oraz liczne stocznie, ale również szereg niezwykle interesujących zabytków, które co roku przyciągają miliony turystów z całego kraju. W związku z tym nie brakuje w mieście miejsc, w których można się zatrzymać. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim luksusowe apartamenty, które są położone w miejscach wyjątkowo dogodnych dla przybywających turystów i biznesmenów.

Krótki rys historyczny miasta

Szczecin to jedno ze starszych polskich miast. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z VII wieku przed narodzinami Chrystusa. Wówczas istniała tutaj kultura łużycka. Okres antyczny to z kolei czasy miejscowości Susudata. W wieku IX zbudowano tutaj gród, który został otoczony majestatyczną fosą. To właśnie u jego stóp rozwinęła się osada o charakterze handlowo-rybackim.

W granicach Polski Szczecin znalazł się w roku 967, kiedy to Mieszko I przyłączył Pomorze do kraju. Wówczas miasto dzieliło się na trzy części: gród, podgrodzie oraz port. Do roku 1005 miastem władał Bolesław Chrobry. Rewolta o charakterze antychrześcijańskim, która spowodowana była między innymi zaangażowaniem się króla w konflikt z Czechami i Niemcami, doprowadziła do uniezależnienia się miasta od wpływów władcy. W roku 1121 za sprawą Bolesława Krzywoustego Szczecin ponownie znalazł się w Polsce. W rozwoju miasta zaznacza się również rok 1181. Wówczas Szczecin wraz z Pomorzem Zachodnim zostały włączone do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Prawa miejskie miasto uzyskało w roku 1243 za sprawą księcia Barnina I. Kolejne lata to poszerzanie się granic miasta.

Przez kolejne sześćset lat, aż do roku 1843, miasto przechodziło z rąk do rąk. Było pod władzą Szwedów, następnie okupowali je Rosjanie.

Wspominany rok 1843 stanowił zwrot w rozwoju Szczecina. Wówczas zaczęła działać kolej łącząca miasto z Berlinem. Dzięki temu doszło do intensywnego rozwoju przemysłu. Trzydzieści lat później, na skutek decyzji Hermanna Hakena, zburzono obwarowania miasta i rozpoczęto jego intensywną budowę.

Okres wojny i okupacji hitlerowskiej to czas tak zwanego Wielkiego Miasta Szczecin. Na jego terenie istniało blisko sto obozów pracy przymusowej, w której do granic wytrzymałości fizycznej wykorzystywano Polaków i Żydów. Liczne naloty bombowe państw alianckich doprowadziły do poważnego zniszczenia miasta.

Wyzwolenie miasta miało miejsce 26 kwietnia 1945 roku. Oficjalnie Polakom miasto zostało przekazane 5 lipca. Ludność niemiecką przesiedlono. Do czasów II wojny światowej nawiązuje Pomnik Czynu Polaków, którego idea budowy pojawiła się 6 września 1972 roku. Inicjatorem jego budowy był Janusz Brycha, który wówczas pełnił funkcję I sekretarza KW PZPR. Pomnik miał wyrażać wdzięczność mieszkańcom miasta za odbudowanie Szczecina po drugiej wojnie światowej oraz przyczynienie się do jego rozbudowy. Pomnik został wzniesiony dzięki Towarzystwu Przyjaciół Szczecina. Funkcję jego przewodniczącego pełnił w tamtym okresie Jan Stopyra, który był jednocześnie prezydentem miasta.

Lata 70. i 80. to okres strajków i demonstracji robotniczych. Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że to właśnie w Szczecinie podpisane zostały porozumienia sierpniowe, czyli cztery porozumienia, które zostały zawarte między komitetem strajkowym a rządem PRL. To właśnie to wydarzenie zakończyło serię strajków i demonstracji mających miejsce w sierpniu 1980 roku. Podpisane porozumienia miały istotny wpływ na dalsze losy nie tylko samego Szczecina, ale również Polski. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że miasto przyczyniło się do rozwoju całego kraju.

Położenie Szczecina

Szczecin położony jest tuż przy granicy Polski z Niemcami. Umiejscowienie nad Odrą i jeziorem Dąbie to niewątpliwie atuty miasta zwiększające jego atrakcyjność turystyczną, które przyczyniły się do jego intensywnego rozwoju. Fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa leżące w granicach miasta to gratka dla miłośników przyrody. Przez miasto przebiega również obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry”.

Miasto obecnie

Obecnie Szczecin jest nowoczesnym miastem o dużym znaczeniu krajowym i zagranicznym. Począwszy od 1999 miasto jest główną kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO. Odbywają się tutaj również liczne imprezy kulturalne i sportowe.

Nie można zapomnieć o tym, że jest to także znaczący ośrodek gospodarki morskiej. Działający port morski obsługuje nie tylko armatorów z Polski, ale również z wielu innych regionów świata. Niegdyś działały tu duże stocznie. Dzisiaj funkcjonują dwie duże stocznie remontowe, jedna stocznia rzeczna oraz około dwudziestu mniejszych stoczni. Przedsiębiorstwa te są ewentementem na skalę polską, bo mimo że nie są wielkie w sensie zatrudnienia czy obrotów, to jednak jako jedyne stocznie w Polsce działają w oparciu o zdrowy rachunek ekonomiczny i nie wymagają subsydiów państwowych.

Ciężar gospodarki miasta przesunął się z przemysłu ciężkiego i stoczniowego do nowoczesnych usług BPO (Business Process Outsourcing — outsourcing procesów biznesowych), czyli nieprodukcyjnych działów przedsiębiorstw. Są tu więc firmy informatyczne czy usługowe mające globalną ofertę biznesową.

Wskutek tego obecnie Szczecin coraz silniej przyciąga młodych ludzi, którzy przybywają tutaj za pracą. Liczne firmy działające na terenie miasta sprawiają, że na zatrudnienie mogą liczyć tutaj osoby z bardzo różnym wykształceniem.

Atuty Szczecina

Niewątpliwym atutem Szczecina są ogromne skupiska zieleni miejskiej. Nie brakuje tutaj nie tylko parków i niewielkich zieleńców, ale również lasów. W 2006 roku na terenie miasta istniało aż szesnaście parków spacerowo-wypoczynkowych, w których można doskonale odpocząć. Największą popularnością cieszy się jednocześnie największy Park Kasprowicza. Jego powierzchnia to blisko czterdzieści dziewięć hektarów. Tym, co decyduje o jego wielkiej popularności jest między innymi sztuczne jeziorko Rusałka, które niewątpliwie doskonale urozmaica krajobraz. Park Żeromskiego, cieszący się również niemałą popularnością, leży na terenie dawnych cmentarzy. Także tutaj spotkać można codziennie liczne grupy spacerowiczów. W godzinach rannych oraz wieczornych nie brakuje tu natomiast osób pracujących nad kondycją – miejsce to szczególnie mocno upodobali sobie biegacze. Miejscem, które warto odwiedzić jest również Plac Jasne Błonia. Jest to szeroki zieleniec, który idealnie nadaje się do spacerów, jazdy rowerem czy po prostu leniuchowania na trawie.

Dla osób ceniących sobie aktywny tryb życia atutem są ścieżki rowerowe. Ich łączna długość to blisko czterdzieści kilometrów. Dzięki nim można sprawnie przemieszczać się rowerem, bez konieczności sięgania po samochód.

Szczecin to również miasto idealne dla wszystkich miłośników kultury. Największe w mieście Muzeum Narodowe gromadzi eksponaty archeologiczne, numizmatyczne, etnograficzne i nautyczne. Zapoznać się można tutaj ze sztuką dawną i współczesną oraz dokładnie poznać historię miasta. Oprócz niego działają między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historii Szczecina oraz Muzeum Morskie.

Będąc w Szczecinie, nie sposób więc nie wybrać się do przynajmniej jednego muzeum. Jest to najlepszy sposób na poznanie historii miasta.

Nie bez powodu Szczecin określany jest również jako miasto teatrów. Swoją działalność prowadzą tutaj między innymi Teatr Polski, Współczesny, Krypta, lalek Pleciuga czy teatr „Nie Ma”. Będąc w Szczecinie, wybrać można się również do opery oraz filharmonii. Przedstawienia są skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. To tylko jeden z niewielu argumentów za tym, że Szczecin jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Szczecin jest miastem doskonale skomunikowanym z pozostałymi regionami kraju. Dotrzeć można tutaj nie tylko autobusem czy pociągiem, ale również samolotem.

Niespełna pięćdziesiąt kilometrów od centrum miasta położony jest Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność. Bez trudu można stąd dotrzeć do Londynu, Liverpoolu, Dublina, Oslo czy Edynburga. W ofercie nie zabrakło również lotów czarterowych i sezonowych. Ci z kolei, którzy pragną sami spróbować swoich sił jako piloci, mogą wybrać się na lotnisko sportowe będące własnością Aeroklubu Szczecińskiego. Znajdują się tutaj dwa porośnięte trawą pasy startowe, które idealnie nadają się do startów i lądowań szybowców i awionetek.

Ze Szczecina wiedzie również doskonale utrzymana autostrada, którą można dojechać do Berlina. Połączenie z drogą ekspresową S3 to kolejny atut miasta.

Architektura

Szczecin to miasto interesujące również pod względem architektonicznym. Najciekawsze zabudowania znajdują się na Wałach Chrobrego. Obecne tutaj gmachy w stylu historyzmu wybudowane zostały w roku 1901. Swoim stylem bardzo mocno nawiązują do baroku oraz manieryzmu północniemieckiego. Budynek, w którym mieści się Muzeum Morskie będące częścią Muzeum Narodowego, oraz Teatr Współczesny to z kolei secesja i modernizm. Interesujące są fontanna oraz rzeźby, które nawiązują swoim stylem do architektury starożytnego Egiptu oraz Rzymu — przychodząc tutaj, chociaż na chwilę można przenieść się w te odległe, ale jednocześnie niezwykle barwne czasy.

Centrum miasta to przestronne ulice, przy których stoją eklektyczne kamienice o wielu kondygnacjach. Układ urbanistyczny Szczecina bardzo często porównywany jest do tego, który spotkać można w Paryżu.

Najbardziej charakterystycznym elementem, który zdobi ulice Szczecina, są wykonane z żeliwa pompy pochodzące z drugiej połowy XX wieku. Ich rola została szczególnie mocno doceniona w okresie drugiej wojny światowej, kiedy to stanowiły źródło wody pitnej. Sieć wodociągowa była bowiem wówczas nieczynna. W czasie wojny na terenie miasta istniało aż siedemdziesiąt pomp, z czego blisko czterdzieści uległo całkowitemu zniszczeniu. Wszystkie pompy wyróżniają się bogatym zdobieniem. Woda wylewa się natomiast z rury stylizowanej na paszczę smoka.

Na uwagę zasługuje również fakt ogromnej ilości drzew, które obrastają ulice miasta. Dzięki nim miasto zyskuje niepowtarzalny charakter, a my przyjemny cień w okresie letnim.

Atrakcje turystyczne w Szczecinie

Szczecin to miasto rozlicznych atrakcji turystycznych i wyjątkowo interesujących zabytków, które przyciągają turystów z całego kraju. Liczne przewodniki po mieście podają, że na jego terenie znaleźć można około dwustu siedemdziesięciu zabytków ruchomych objętych ochroną prawną. Całe miasto jest natomiast częścią Europejskiego Szlaku Gotyckiego Ceglanego.

Za reprezentacyjną część miasta uważane są Wały Chrobrego tworzące malownicze tarasy widokowe nad Odrą. Ciągną się przez około pół kilometra. W ich sąsiedztwie znajdują się takie budynki użyteczności publicznej, jak gmach główny Muzeum Narodowego, Akademia Morska czy Urząd Wojewódzki.

Jednym z bardziej znanych, a zarazem istotnych zabytków Szczecina jest Zamek Książąt Pomorskich. Do dnia dzisiejszego podziwiać można pozostałości po umocnieniach miejskich. Zalicza się do nich Basztę Siedmiu Płaszczy oraz Bramę Portową i Bramę Królewską.

Budowlą uważaną za jedną z bardziej charakterystycznych i najlepiej rozpoznawanych jest bazylika świętego Jakuba. Stanowi ona dominujący punkt na ulicy Wyszyńskiego. Wśród świątyń, które także zasługują na uwagę, wymienia się kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela oraz świątynię poświęconą Janowi Ewangeliście. Pod względem historycznym wartościowe są również kościoły leżące na Pomorzanach, Krzekowie i Stołczynie, które cechują się średniowiecznym rodowodem.

Szczecin to również miasto wielu byłych królewskich i książęcych rezydencji. Wymienić należy tutaj między innymi Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac Pod Globusem oraz Pałac Joński. Ciekawymi obiektami są kamienice, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Kamienica Loitzów oraz Domki Profesorskie.

Kamienica Loitzów przykuwa uwagę przede wszystkim wyjątkowo bogatą dekoracją maswerkową, która bardzo mocno przypomina zdobienia, które podziwiać można na Zamku Książąt Pomorskich, który położony jest nieopodal. Na klatce schodowej wieży znajdują się skośne okna, które uważane są za jeden z najbardziej charakterystycznych elementów budynku. We wschodniej ścianie znajduje się z kolei płaskorzeźba przedstawiająca nawrócenie świętego Pawła. Pochodzi ona z pierwszej połowy XVI wieku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że płaskorzeźba, którą można podziwiać, jest jedynie kopią. Wersja oryginalna znajduje się w muzeum — z pewnością warto się do niego wybrać i zobaczyć autentyczne dzieło.

W okresie średniowiecza Szczecin był jedną z bardziej liczących się republik miejskich. To właśnie z tego powodu wybudowano tutaj Ratusz Miejski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historii Szczecina. Kiedy miasto ustanowiono siedzibą prowincji i rejencji, wybudowano kolejne budynki, które stały się siedzibą administracji publicznej. Zalicza się do nich między innymi Czerwony Ratusz oraz budynki Poczty Polskiej.

Znajdująca się przed Pałacem Pod Globusem Fontanna z Orłem to kolejny charakterystyczny obiekt miasta. Wykonana została z piaskowca. W jej dolnej części umieszczona jest misa, która ma kształt czterolistnej koniczyny. Jej ściany zewnętrzne zostały pięknie wyżłobione. Główna część to z kolei czworoboczny trzon. Na każdym z jego boków umieszczone zostały nisze, w których znajdują się maszkarony. Fontannę wieńczy misa, w której umieszczono stos kamieni. Na jego szczycie znajduje się orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Fontanna z Orłem to obiekt, przed którym obowiązkowo musi sfotografować się każdy turysta przebywający w Poznaniu. Obiekt ten równie często umieszczany jest na pocztówkach z miasta, które chętnie wysyłamy przyjaciołom i rodzinie.

Za ogromną atrakcję turystyczną uważana jest podziemna trasa turystyczna stanowiąca rekonstrukcję schronu przeciwlotniczego pochodzącego z okresu drugiej wojny światowej. Podkreślić trzeba, że jest to największy schron o charakterze cywilnym, który znajduje się w Polsce. Jego budowa dobiegła końca w roku 1941. Do jego wybudowania posłużyły stare korytarze, które pochodzą jeszcze z XIX wieku. Schron obejmuje dwie trasy: „II wojna światowa” oraz „Zimna Wojna”. Warto zwiedzić obie.

Podsumowanie

Szczecin to jedno z piękniejszych i zarazem najbardziej nowoczesnych polskich miast. Z całą pewnością warto wybrać się tutaj na romantyczny weekend czy kilka dni majowego weekendu. Liczne interesujące zabytki sprawią, że urlop tutaj będzie należał do wyjątkowo udanych. Również biznesmeni znajdą coś dla siebie — liczne firmy to doskonałe pole do działania. Całości dopełniają luksusowe apartamenty, w których można się zatrzymać niezależnie od pory roku. Oferują pobyt w komfortowych warunkach, sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób — a to wszystko za naprawdę rozsądne pieniądze.

Ruszajmy więc do Szczecina i wynajmij jeden z naszych apartamentów.

Quality Guarantee JAKOŚĆ
Bestseller NAJLEPSZA CENA
Guarantee 100% BEZPIECZEŃSTWO
PayU logo Płatności PayU
SSL logo Bezpieczne połączenie
THIS WEBSITE USES COOKIES TO IMPROVE YOUR NAVIGATION.
WHEN BROWSING ON OUR WEBSITE, YOU ARE ACCEPTING COOKIES.